Johimbina – działanie, skutki uboczne. Czy jej stosowanie jest bezpieczne?

Większość ludzi uważa, że środki oparte na naturalnych, ziołowych składnikach są skuteczne i w pełni bezpieczne dla człowieka. Podczas gdy znaczna część tych ziołowych specyfików nie wykazuje negatywnego wpływu na organizm ludzki, istnieje kilka, które mogą powodować działania niepożądane. Przykładem takiego środka jest johimbina.

Czym jest johimbina?

Johimbina jest pozyskiwana z wiecznie zielonego drzewa występującego na terenach zachodniej i środkowej Afryki, w tym w Nigerii, Kamerunie, Kongu i Gwinei Równikowej oraz z azjatyckiego krzewu rauwolfia żmijowa. Ekstrakt z johimbiny jest tradycyjnie używany przez Pigmejów i Buszmenów jako silny stymulant. Na rynku środek ten występuje pod postacią tabletek lub kapsułek jako chlorowodorek johimbiny.

Johimbina jest od setek lat uznawana za bardzo skuteczny afrodyzjak, a od niedawna stosują ją sportowcy jako silne wspomaganie procesu spalania tkanki tłuszczowej. Jednak wiąże się to z koniecznością przyjmowania dużych dawek środka, co może prowadzić do wystąpienia bardzo poważnych skutków ubocznych, które narażają na niebezpieczeństwo nasze zdrowie, a nawet życie.

Johimbina – właściwości i działanie

Działanie johimbiny opiera się na jej zdolności do stymulowania centralnego układu nerwowego i zwiększaniu wydzielania hormonów: adrenaliny i noradrenaliny do krwiobiegu. Wykazuje także silne działanie termogeniczne, umożliwiając redukcję tkanki tłuszczowej.

Główne właściwości johimbiny obejmują:

 • Zwiększenie poziomu noradrenaliny – czego efektem jest nasilona lipoliza, czyli proces rozpadu tłuszczu. Suplementacja johimbiną stała się popularna wśród osób uprawiających sport ze względu na potencjalne właściwości wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększanie ogólnej wydolności organizmu.
 • Poprawa nastroju – niektóre badania sugerują, że johimbina może pomóc złagodzić niepokój, strach i depresję. Ma to związek ze zwiększonym wydzielaniem adrenaliny przez nadnercza.
 • Poprawa zdrowia seksualnego – johimbina była od wieków stosowana jako afrodyzjak. Zażycie środka zawierającego ten alkaloid powoduje zwiększony przepływ krwi do narządów płciowych, co może okazać się pomocne w zaburzeniach erekcji. Johimbina stymuluje ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym oraz ośrodek ejakulacji, wzmagając wytrysk nasienia.
 • Poprawa krążenia krwi – johimbina wykazuje działanie wazopresyjne. Skutkiem tego działania jest poszerzenie światła naczyń krwionośnych.

Johimbina – dawkowanie

Przeprowadzone dotychczas badania nie dały konkretnej odpowiedzi na pytanie, jaka dawka johimbiny jest skuteczna i nie wywołuje efektów ubocznych. Niektórzy naukowcy sugerują, że dawkę suplementu należy określić, biorąc pod uwagę wagę ciała. Dla przykładu: osoba ważąca 70 kilogramów powinna przyjmować około 14 mg johimbiny dziennie.

Czytaj też: Kmin rzymski na odchudzanie – jak wpływa na naszą sylwetkę

Ponieważ większość suplementów nie określa dokładnie, ile johimbiny zawiera, ważne jest, aby zacząć od połowy ustalonej dawki, aby sprawdzić reakcję organizmu i zachować szczególną ostrożność, gdyż nawet jedna niewłaściwa dawka może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Johimbina – skutki uboczne i przeciwwskazania

Potencjalne skutki uboczne zażywania johimbiny przewyższają korzyści wynikające z jej stosowania. Oto jak ten środek może wpływać na nasz organizm.

 • Układ sercowo naczyniowy – w zależności od dawki, johimbina może zwiększać lub zmniejszać ogólnoustrojowe ciśnienie krwi. Niektóre z działań niepożądanych obejmują przyśpieszone tętno, kołatanie serca, migotanie przedsionków, problemy z oddychaniem i niewydolność krążeniowo-oddechową.
 • Układ nerwowy – johimbina może powodować drżenie mięśni, zawroty głowy i nadmierne pobudzenie.
 • Przewód pokarmowy – do działań niepożądanych ze strony układu żołądkowo – jelitowego należą nudności, wymioty, rozstrój żołądka, wzdęcia i utrata apetytu.
 • Układ wydalniczy – johimbina może zwiększyć diurezę, powodować choroby nerek, które mogą przyczynić się do ich całkowitej niewydolności.
 • Zaburzenia psychiczne – skutki uboczne przyjmowania johimbiny obejmują ataki paniki, halucynacje i stany lękowe.
 • Johimbina może również wywoływać dermatologiczne skutki uboczne obejmujące wysypkę, świąd, zaczerwienienia i łuszczenie skóry.

Wśród wielu przeciwwskazań do stosowania johimbiny wyróżniamy:

 • choroby serca,
 • zaburzenia funkcjonowania tarczycy,
 • wrzody żołądka i dwunastnicy,
 • cukrzyca,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby nerek,
 • choroby wątroby,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • łagodny rozrost prostaty,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • schizofrenia.

Johimbina prawdopodobnie hamuje działanie leków hipotensyjnych (przeciwnadciśnieniowych) takich jak klonidyna czy guanetydyna. Może również wchodzić w interakcje z różnymi lekami takimi jak antydepresanty, stymulanty, leki przeciwhistaminowe, antybiotyki i leki na cukrzycę. Pacjenci z zaburzeniami seksualnymi wywołanymi lekami przeciwdepresyjnymi powinni skonsultować się z lekarzem przez sięgnięciem po produkty zawierające johimbinę.

Autor: Agnieszka

Trzydziestopięcioletnia żona i matka dwójki aktywnych dzieci.  Schudła 30 kg, po ciąży i zawalczyła o swoje marzenia. Dzisiaj nie tylko wygląda, ale też czuje się lepiej! Metodą prób i błędów doszła do wymarzonej wagi.  Kolejny sukces spotkał ją po tym, jak opowiedziała swoją historię na swoim blogu. Teraz nie tylko jej pasją jest aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie, ale też recenzowanie suplementów diety i dawanie porad w tej kwestii.

Zobacz wysztkie posty autora Agnieszka →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.