Synefryna i jej właściwości odchudzające

Na rynku znajdziemy wiele produktów, których zadaniem jest pomoc w spalaniu tkanki tłuszczowej. Nie wszystkie z nich są bezpieczne, jednak nie można ich również demonizować. Coraz częściej bowiem znajdujemy suplementy, stworzone ze składników naturalnych, które wpływają na przemianę materii oraz naturalnie ograniczają wiązanie komórek tłuszczowych. Jednym z produktów, które znajdziemy w wielu suplementach na odchudzanie, jest synefryna. Co to za substancja, jak działa na nasz organizm i czy warto ją stosować?

Synefryna – co to jest?

Synefryna to związek występujący w gorzkiej pomarańczy. Zaliczana jest do grupy alkaloidów o budowie i działaniu podobnym do efedryny, która jeszcze niedawno stanowiła jeden z głównych składników suplementów na redukcję dla sportowców. Aktualnie producenci stawiają właśnie na synefrynę, ponieważ jej stosowanie jest bezpieczniejsze dla zdrowia.

Oprócz skórki gorzkiej pomarańczy synefryna występuje naturalnie także w soku z grejpfruta czy pomarańczy zwykłej. Syntetycznie zaczęto ją produkować w latach 20. XX wieku i przez długi czas stosowana była jako produkt na przeziębienie, alergie czy uregulowanie ciśnienia krwi. Obecnie wykorzystywana jest głównie w produktach na odchudzanie w ściśle dobranej dawce.

 

Zobacz: Jak kmin rzymski wpływa na naszą sylwetkę

Synefryna, a efedryna – różnice

Zarówno synefryna, jak i efedryna mają właściwości stymulujące układ współczulny systemu nerwowego. Wykazują działanie sympatykomimetyczne – przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego. Różnice między synefryną, a efedryną widoczne są w sile oddziaływania na ludzki organizm.

Efedryna czy pseudoefedryna początkowo stosowana była w suplementach na odchudzanie dla kulturystów, jednak wycofano ją ze względu na zbyt silne, niebezpieczne działanie. Okazało się, że substancja ta bardzo mocno pobudza ośrodkowy układ nerwowy, co może sprzyjać problemom zdrowotnym. Co więcej, efedryna uzależnia, co sprawia, że tolerancja na nią zmniejsza się wraz z czasem stosowania, a organizm wymaga większych dawek. W dalszym ciągu substancja ta wykorzystywana jest w niektórych lekach na przeziębienie.

Synefryna to łagodniejszy zamiennik efedryny, który działa znacznie łagodniej, a jej wpływ porównywany jest do mocnej filiżanki kawy. Działa energetyzująco, hamuje apetyt i wspomaga spalanie tłuszczu, jednak nie uzależnia, nie powoduje też kołatania serca i nie podnosi ciśnienia tętniczego. To właśnie dlatego efedrynę zastąpiono synefryną, która również skutecznie wspomaga odchudzanie, a nie wykazuje tak niebezpiecznego działania dla zdrowia.

Zobacz też: Slimunox – skuteczny sposób na utratę kilogramów?

Działanie synefryny

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy wykorzystywany jest w głównie jako wspomaganie odchudzania. Synefryna przyspiesza procesy termogenezy – mechanizmu, związanego z podniesieniem temperatury ciała i szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej. Stymuluje również lipolizę, czyli rozpad komórek tłuszczowych, co również wpływa na szybszą utratę nadmiernych kilogramów.

Synefryna, podobnie jak efedryna, może być stosowana jako środek wspomagający leczenie przeziębienia. Dzięki właściwościom rozszerzającym oskrzela sprzyja leczeniu astmy. Ze względu na stymulację metabolizmu, skutecznie poprawia trawienie i prace jelit. Zalecana jest przy zaparciach i niestrawności. Co więcej, synefryna hamuje apetyt, dzięki czemu nie podjadamy między posiłkami.

Ekstrakt ze skórki gorzkiej pomarańczy widujemy często nie tylko w preparatach na odchudzanie, ale też w przedtreningówkach. Zostaje on dodawany do gainerów, ze względu na swoje właściwości energetyzujące i mobilizujące do działania.

Efekty stosowania synefryny

Stosowanie synefryny w odpowiedniej dawki nie niesie ze sobą zagrożenia dla zdrowia. Nie zaleca się jednak doboru dawki na własną rękę, jeżeli nie mamy wiedzy na temat tego składnika. W suplementach diety dla sportowców synefryna występuje w specjalnie dobranej dawce, która nie prowadzi do kołatania serca, drżenia rąk czy podniesienia ciśnienia tętniczego.

Dzięki wspomaganiu termogenezy i lipolizy synefryna skutecznie wpływa na rozpad komórek tłuszczowych oraz procesy metaboliczne. W efekcie, szybciej spalamy tłuszcz zarówno podczas ćwiczeń, jak i po treningu. Co więcej, synefryna wykazuje działanie odchudzające także wśród osób, które nie mają czasu lub nie mogą uprawiać aktywności fizycznej.

Synefryna hamuje napady apetytu, ograniczając podjadanie i redukując chęć na niezdrowe przekąski. Sprawia to, że sami z siebie zaczynamy jeść mniej i zdrowiej, a to również przyczynia się do spadku wagi. Synefryna połączona z innymi substancjami, usprawniającymi pracę jelit i spalanie tłuszczu, stanowi świetny środek na redukcję kilogramów.

Synefryna – dawkowanie

W codziennej diecie zjadamy średnio nie więcej niż 7 mg synefryny. Uważa się, że dzienna bezpieczna dawka synefryny nie powinna przekraczać 30 mg. W wielu preparatach na odchudzanie nie jest podana ilość samej synefryny, a ilość ekstraktu z gorzkiej pomarańczy. Warto wiedzieć, że 10 mg czystej synefryny znajdziemy wok. 600 mg ekstraktu z gorzkiej pomarańczy, a więc wyższe wartości na opakowaniach nie powinny nas niepokoić.

 Poznaj skuteczne metody na cellulit!

Synefryna – przeciwwskazania do stosowania

Synefryny nie powinny stosować osoby cierpiące na jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu krążenia. Suplement nie jest zalecany także osobom, u których występuje wyższe ryzyko zawału lub udaru mózgu, a także osobom starszym.

Od stosowania synefryny powinny powstrzymać się kobiety w ciąży oraz matki karmiące, a także osoby cierpiące na migrenę, jaskrę oraz zażywające inne leki pobudzające ośrodkowy układ nerwowy. Co więcej, stosując synefrynę, powinniśmy w naszej diecie zwiększyć ilość produktów bogatych w wapń, potas i magnez, gdyż ekstrakt z gorzkiej pomarańczy sprzyja ich wypłukiwaniu.

Skutki przedawkowania synefryny

Zbyt duża ilość synefryny może powodować skutki uboczne, takie jak:

  • wzrost ciśnienia krwi i częstotliwości akcji serca;
  • arytmię;
  • zawał serca;
  • udar mózgu;
  • zaburzenia nastroju;
  • bóle głowy.

Warto pamiętać, ze w suplementach diety z synefryną znajduje się bezpieczna dawka tej substancji.

Synefryna – opinie o produkcie. Suplementy dla sportowców z synefryną

Wielu profesjonalnych sportowców i trenerów personalnych korzysta z produktów z dodatkiem synefryny. Specjaliści od budowania sylwetki twierdzą, że charakteryzuje się ona dużą skutecznością w walce z nadmiernym tłuszczem. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, dietetycy chętnie zalecają produkty z synefryną swoim klientom.

Suplementów z dodatkiem ekstraktu gorzkiej pomarańczy jest na rynku bardzo dużo. My polecamy Fast Burn Extreme – innowacyjny produkt na odchudzanie, opierający się na składzie naturalnym. Produkt wykazuje zauważalne efekty już po 2 tygodniach stosowania, a według użytkowników jest to jeden z najlepszych naturalnych spalaczy tłuszczu, dostępny aktualnie na rynku suplementów.

Autor: Agnieszka

Trzydziestopięcioletnia żona i matka dwójki aktywnych dzieci.  Schudła 30 kg, po ciąży i zawalczyła o swoje marzenia. Dzisiaj nie tylko wygląda, ale też czuje się lepiej! Metodą prób i błędów doszła do wymarzonej wagi.  Kolejny sukces spotkał ją po tym, jak opowiedziała swoją historię na swoim blogu. Teraz nie tylko jej pasją jest aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie, ale też recenzowanie suplementów diety i dawanie porad w tej kwestii.

Zobacz wysztkie posty autora Agnieszka →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.